PaJa-trb  >  Konstrukce  >  Univerzální zkratová zkoušečka + krabička
paja@paja-trb.cz
Když jsem si postavil univerzální zkratovou zkoušečku z A-Radia - PE 8/2000, tak jsem ji chtěl zabudovat do nějaké krabičky. Bohužel nemám možnost využít soustruh (jako autor) a zabudovat zkoušečku do železné trubičky. Proto jsem se rozhodl pro krabičku z kuprexidu. Pro ty co o tom nikdy neslyšely, mohu vřele doporučit. Kuprexid je na krabičky jako dělaný, stačí si připravit jednotlivé díly, vzít mikropájku nebo nějakou hrotovou pájku (trafopájkou to asi nepůjde - hrozí odloupnutí měďi) a stěny k sobě jednoduše připájet. Výsledná krabička je vzhledově pěkná (pokud se neodflákne) a celkem pevná.

Pro úplnost je zde i schéma zapojení a samozřejmě návrh DPS, aby pasoval do krabičky. Tato zkoušečka funguje jako "píp test", spojíte vývody » píská. Navíc má ješte inverzní mód, který se hodí při hledání přerušení vadných kabelů. Pokud nechcete, lze jej vypustit, stačí spojit plošky 1 a 2 přepínače (ve schématu), na DPS je to pravá a prostřední ploška.

Schéma zkoušečky

Návrh DPS s rozmístěním součástek
Návrh DPS s rozmístěním součástek
Návrh DPS

Seznam použitých součástek - na zkoušečku:
 R1    - 470       SMD vel.1206  
 R2    - 100k       SMD vel.1206
 R3,R6  - 1k        SMD vel.1206
 R4,R5,R7 - 2k2       SMD vel.1206
 C1,C2  - 100n/50V     SMD vel.1206  
 T1,T2  - BC846B      (označ. 1Bp)
 T3,T4  - BC856B      (označ. 3Bp)
 D1,D2  - LL4148      (miniMELF)
 Z1    - akustický měnič KSS1201
 S1    - přístrojová svorka červená (K205R)
 S2    - přístrojová svorka černá (K205)
 BAT1   - baterie 1,5V (LR44,SR44 - 11,6 x 5,4mm)
 PR1   - posuvný přepínač s bočníma vývodama (subminiaturní)
 Download: 
Návrh DPS zkoušečky pro Eagle (od verze 3.55).
stránka z AR-PE 8/2000 - Univerzálna skratová skúšačka_1
stránka z AR-PE 8/2000 - Univerzálna skratová skúšačka_2
stránka z AR-PE 8/2000 - Univerzálna skratová skúšačka_3Jelikož původní zkoušečka stále bez problémů pracuje, postavil jsem si další. Tentokrát jsem vypustil přepínač, T4 a trošku upravil DPS.
Při hlednádí vhodné krabičky, se mi pod ruku dostala plastová hranatá krabička (asi od nějakách IO). Pro napájení jsem pořídil 1,5V baterku LR1 LADY + držák.
Připojení hrotů jsem vyřešil přes telefonní konektory RJ9GP a kroucené telefonní kabely, na jejichž konce jsem naletoval krokodýlky. Můžu tak snadno vyměnit káble (délku) nebo typ krokodýla, případně se jejich odpojením stane zkoušečka skladnější.

Po letech jsem se rozhodl udělat další kopii, je vypuštěný přepínač a T4.

pip_osazovak_2012
 Download:  Návrh DPS a SCH pro Eagle (od verze 5.06)
   uzk_2013_foto_1_mini.jpg, 7,4kB
   uzk_2013_foto_2_mini.jpg, 4,4kBStavba samotné krabičky

Nejprve je potřeba vyrobit "plošňák" na krabičku, potom stačí vyvrtat díry, nastříhat a zapilovat. Díry na repráček vyvrtejte vrtákem 1,2mm (i větším), na uchycení vrchního dílu podle požitých šrobků (já jsem použil šroubky z vyřazených audio kazet - pozor, jsou hodně měkké, utahovat s citem !). Další díra v levém boku je na přepínač, můžete ji mít i jinde, to závisí na použitém přepínači (nemusí se vůbec osazovat).
Máte-li vyvrtáno, tak se můžete pustit do samotné stavby. Nejdříve pocínujte (nejlépe mikropájkou) všechny měděné plošky. Sežeňte si nějaký "pravý roh", umístěte do něj spodní a boční díl a spájejte je dohromady. Pozor na správné přidržení, protože výsledný spoj je velmi pevný. Teď k těmto dvoum dílům připájejte i čelo. Takto postupujete dále.
Teď se pustíme do vnutřku krabičky. Podívejte se na obrázek, kde je rozkreslenu vnitřní uspořádání. Pertinax - já jsem požil kostičku pertinaxu o rozměrech 5x12x12mm a uprostřed jsem vyvrtal díru o průměru 4,5 mm - podle použité přístrojové svorky, kterou jsem zakrátil po provlečení čelem krabičky a pertinaxem dotáhl matkou. Pokud by vám nešel pertinax dovnitř, je potřeba zbrousit jeho hrany, protože pájením se zakulatily vnitřní rohy krabičky.
Pružinka je libovolná, kdyby vám na ni nešel napájet drát, tak stačí navinout na dva závity pružinky kousek měděného drátku a na ten už pájet lze.
Na boční spodní plošky krabičky by se měla připájet jakási "lavička", na kterou dosedá plošňák a na boční samostatné plošky kousek kuprexitu nebo drátu, aby se neprohýbal vrchní díl krabičky.

Návrh krabičky - pohled zevnitř     Vnitřní uspořádání
Seznam použitých součástek - pro krabičku:
Kuprexid o rozměrech 63 x 98,5 mm
pružinka
slabší lanka (na propojení)
malé šroubky - 2x
kostička pertinaxu 5x12x12 - 2x
foto
UZK foto

 Download: 
Návrh DPS krabičky pro Eagle (od verze 3.55).


PaJa © PaJa-trb 2003- E-mail