PaJa-trb  >  Oddych  >  Pozor na konflikty (programů)
paja@paja-trb.cz
aneb o problémech s kompatibilitou programů

V současné době provozuji poslední verzi Slecny a nedávno jsem s ní měl určité potíže. Odjakživa provozuji PiteeSKamarady 1.0 jako svoji základní aplikaci a všechny verze Slecny, které jsem zkusil, se s touto aplikací hádaly. Slyšel jsem, že PiteeSKamarady 1.0 běhá docela dobře, pokud necháte Slecnu běžet jen na pozadí a s vypnutým zvukem. Zdá se, že Slecna má také často problémy běžet současně s mým programem Golfu a Lyzovani a často se snaží Golf nebo Lyzovani zrušit kvůli jakési časové neslučitelnosti. Na druhou stranu PiteeSKamarady 1.0 neprojevuje naprosto žádné konflikty nebo neslučitelnost s mým programem Golfu nebo Lyzovani.

Asi jsem měl zůstat u verze Slecna 1.0, ale měl jsem za to, že Slecna 2.0 by mi mohla přinést lepší výkon. Po měsících konfliktů a dalších problémů jsem se poradil s kamarádem, který již má se Slecnou 2.0 určité zkušenosti. Říkal, že pro provozování Slecny 2.0 nemám pravděpodobně dost cache a k tomu, aby pořádně chodila, bude prý asi vyžadovat Token Ring...

Měl pravdu. Jakmile mi došla cache a jakmile jsem zjistil, že nikdo, kdo má jen trošku zdravého rozumu, už Token Ring neinstaluje, odinstalovala se Slecna 2.0 automaticky sama. Brzy potom jsem instaloval beta verzi Slecny 3.0. Bohužel v programu se vyskytla nějaká chybka a při prvním použití mne zavirovala. Musel jsem si vyčistit celý systém a dát si na chvilku voraz. Velmi opatrně jsem upgradoval na Slecnu 4.0. Tentokrát jsem použil SCSI sondu a navíc jsem nainstaloval protivirovou ochranu. V téhle konfiguraci to fungovalo bezvadně, dokud jsem nezjistil, že Slecna 1.0 na mém systému stále běží. Snažil jsem se znovu pořádně rozchodit Slecnu 1.0 a přitom nechat Slecnu 4.0 nainstalovanou. Slecna 4.0 měla ale novou funkci, o které jsem nevěděl: byla schopná detekovat přítomnost jiné verze Slecny v systému a dokonce s ní jakýmsi způsobem komunikovat. Výsledkem bylo okamžitě smazání obou verzí...

Verze, kterou mám teď, běhá velmi pěkně, ale i s ní jsou určité problémy. Stejně jako ostatní verze Slecny je psána v nějakém obskurním jazyce, kterému prakticky vůbec nerozumím, natož abych jí byl v tomto jazyce schopen přeprogramovat. Poctivě řečeno, mám za to, že se věnuje příliš mnoho pozornosti vzhledu a dojmu, než požadované funkčnosti. Pro slušné propojení s vaším hardwarem navíc obvykle potřebujete pozlacené kontakty. A také se mi nelíbilo, jak jsou všechny Slecny "objektově orientované".

Před rokem upgradoval jeden můj kamarád svoji Slecnu na verzi Slecna Plus! 1.0, která je "Terminate and Stay Resident" - to jest i po vypnutí zůstává v systému. Zjistil pak ale, že Slecna Plus! 1.0 po roce přestane chodit, pokud ji neupgradujete na Snoubenku 1.0. Kamarád to udělal, ale brzy musel Snoubenku 1.0 upgradovat na Manzelku 1.0, která prý nemilosrdně likviduje jeho zdroje. Zabrala mu veškerý prostor a nedovolí mu přitáhnout si cokoliv jiného. Jeden z primárních důvodů, pro který se odhodlal k upgradu na Manzelku 1.0 byla skutečnost, že podle reklamy měl balík s Manzelkou 1.0 obsahovat ještě dodatkový program SexZdarmaPlus - kamarád prý chtěl vyzkoušet zejména nějaký nový plug-in. A ještě ke všemu musí být systém pěkně zahřátý, abyste s ní mohli cokoliv dělat.

Ačkoliv o to kamarád nestál, s Manzelkou 1.0 mu přišla i Tchyhne, která se automaticky startuje jako pop-up a nelze ji vypnout. Řekl jsem mu, ať si zkusí nainstalovat Milenku 1.0, ale kamarád prý slyšel, že když nainstaluje Milenku 1.0, aniž byste předem odinstalovali Manzelku 1.0, přepíše Vám Manzelka 1.0 všechny soubory MSMoney a pak se sama odinstaluje. Milenka 1.0 se pak odinstaluje tak jako tak, protože nebude mít dost zdrojů.


PaJa © PaJa-trb 2004- E-mail