PaJa-trb  >  3D tisk  >  Lego výtah
paja@paja-trb.cz
A pak nemá pršet ... :-)
Dostal jsem za úkol, když už vlastním 3D tiskárnu, že bych mohl pro synovce udělat výtah do Lega. No nakonec proč ne. Skutečných výtahů jsem několik desítek postavil, tak proč né malinký jendoduchý model.

Pečlivě jsem si rozměřoval lego kostičky a pokusil se je naklonovat pomocí 3D tiskárny. Což se nakonec celkem dobře podařilo. Tiskl jsem z PLA většinou výškou vrstvy 0,1mm na trysce 0,4mm. Zkoušel jsem i trysku 0,25mm, ale propastný rozdíl v kvalitě zde nebyl.
Kabina - je z jednoho kusu PLA a v podlaze má díru pro vlepení železného závaží. To je z důvodu zvýšení hmotnosti, aby kabina dokázala sepnout spodní koncový mikrospínač.
Koncové polohy - navrhl jsem originální kostičky, na kterých je přišroubován přes M2 šroubek mikrospínač s páčkou. A otvorem v kostce vyveden kablík k desce řízení. V závislosti na poloze (nahoře/dole) se spínač pouze otočí, kostka je tedy univerzální pro obě polohy.
Šachta - a proč nezkusit vytisknout samotný korpus šachy - kostek je přece vždycky málo. Udělal jsem tedy účko o výšce 3 kostek, které je uvnitř duté (10% materiálu).
Strojovna - i když mám krabici s všelijakými motorky, nakonec jsem z Ebay koupil za pár korun motorek na 3V s převodovkou. Pravda není nejsilnější, ale snad vydrží nenechavé dětské ručičky. K motorku je třeba samozřejmě udělat i držák a naviják na provázek.

lego_vytah_01m.jpg, 4.6kB lego_vytah_02m.jpg, 12kB lego_vytah_03m.jpg, 9.7kB lego_vytah_04m.jpg, 3.0kB lego_vytah_05m.jpg, 5.2kB lego_vytah_06m.jpg, 10kB lego_vytah_3d_01m.jpg, 12kB

Krátké video z jízdy (ve formátu avi)
Lego výtah YouTube
Elektronika.

Jelikož je v jednoduchosti síla (a míň se toho pokazí) zvolil jsem primitivní ovládání pomocí relé a napájení ze dvou tužkových baterií.
Stisknutím tlačítka směru se sepne relé, které se jedním kontaktem přidrží sepnuté a rozepne se teprve tehdy, najede-li kabina na koncový mikrospínač.
I na elektroniku jsem spáchal krabičku ve stylu lego kostek.

lego_vytah_schm.png, 3.1kB
DPS má rozměry 43x29mm
lego_vytah_osazm.jpg, 8.4kBDownload Download:
Soubory pro tisk 123dx, stl
Návrh DPS a SCH pro Eagle (od verze 5.6).
Obrázek pl. spoje PNG v rozlišení 600x600 DPI


PaJa © PaJa-trb 2017- E-mail