PaJa-trb  >  3D tisk  >  Držák mobilu
paja@paja-trb.cz
Když mě při jedné jarní cyklo projížďce vylítl telefon z mizerného držáku kamsi do trávy a 10 minut jsem jej hledal, naštval jsem se, sedl k PC a začal tvořit něco pořádného.
I když to byl jeden z prvních větších projektů pro 3D tisk, kupodivu se podařil a s menšími obněnami funguje spolehlivě dodnes. Sice nemám přesně spočítané kolik km má najeto, ale cca 1,5roku testování po nerovných cestách, drobný závod, triatlon, běžné ježdění a ještě se mi nestalo, že by telefon někam odpochodoval.
Časem jsem přepracoval tělo držáku jednak pro větší telefony (prototyp byl na míru LG G2, nyní používám Xiaomi Redmi Note 4) a také je stavitelný. Takže vhodný pro většinu běžně dostupných smartphonů 5,5" a víc. Na telefon doporučuji dát silikonový obal, který telefon lépe ochrání nejen na kole.
Navíc jsem udělal dalších pár kopií, které pokud vím spolehlivě slouží svým majitelům.

Celý držák je tištěný z černého ABS s použitím podpor. Je tedy nutné dobré očištění a odstranění částí podpor zvláště v pantech, aby vše hladce chodilo.
Objímka je ze 2 částí spojená pantem, kde je osazen M4 šroub 30mm dlouhý a zakontrovaný 2 matkami. Na přichycení jsem vytiskl motýlka na M5 šroub, aby se dal držák snadno namontovat nebo posunout bez použítí nástroje. Tvoří ho 2 části, kam se osadí M5 šroub a pro jistotu ještě 2 M3 červíky, které po slepoené podrží druhou část motýlka. Vnitřní průměr objímky na řídítko je 26mm, což by mělo stačit na většinu kol, ale je třeba si případné mezery a zakřivení trubky řídítek vypodložit gumou nebo el. izolepou.
Distačka - pouze oddálí telefon od řídítek a navíc v rozšířené verzi podepře nastavitelné tělo držáku.
Tělo - nově je tvořeno ze 2 částí, které jdou roztáhnout a nastavit tak na míru telefonu. Zajištění tvoří 2x M4 zapuštěné šrouby, které prochází přes distančku do objímky. A jeden M3 šroub s větší hlavou. V rozích těla jsou úchyty pro samotná ramena. Zde je třeba dobře očistit tisk od podpor, aby ramena chodila volně.
Ramena - jsou spojená s tělem přes zapuštěné M3 šrouby, ve spodní části ramena je vsazená M3 matka a k ní je kontramatka, fixujíxí povolení šroubu. Ramena jsou k sobě přitahováná pomocí tažných pružin (co-dům-dal), jež drží M3 šroubky zatočené vespod ramene.
Montážní materiál:
M3 šroub zapuštěný 10mm    - 8ks
M3 šroub 8mm s velkou hlavou - 1ks
M3 matka           - 9ks
M4 šroub zapuštěný 25mm    - 2ks
M4 šroub 30mm         - 1ks
M4 matka           - 4ks
M5 matka           - 1ks
pružina tažná         - 2ks

M5 šroub (šestihran) 40-50MM - 1ks
M3 červík 8mm         - 2ks


phone_holder_foto_08.jpg, 31kB phone_holder_foto_09.png, 161kB phone_holder_foto_10.png, 192kB

phone_holder_foto_01.jpg, 45kB phone_holder_foto_02.jpg, 45kB phone_holder_foto_03.jpg, 73kB phone_holder_foto_04.jpg, 60kB phone_holder_foto_05.jpg, 54kB phone_holder_foto_06.jpg, 50kB phone_holder_foto_07.jpg, 53kB
Download Download:
Soubory pro tisk 123dx, stl


PaJa © PaJa-trb 2017- E-mail