PaJa-trb  >  3D tisk  >  Držák mobilu
paja@paja-trb.cz
Když mě při jedné cyklo projížďce vylítl z mizerného držáku telefon kamsi do trávy a 10 minut jsem jej hledal, vyprovokovalo mě to k usednutí za PC a návrhu pořádného držáku.
I když to byl jeden z prvních větších projektů pro 3D tisk, kupodivu se podařil a s menšími obněnami funguje spolehlivě dodnes. Sice nemám přesně spočítané kolik km má najeto, ale cca 1,5roku testování po nerovných cestách, drobný závod, triatlon, běžné ježdění a ještě se mi nestalo, že by telefon někam odpochodoval.
Časem jsem přepracoval tělo držáku jednak pro větší telefony (prototyp byl na míru LG G2, nyní používám Xiaomi Redmi Note 4) a také je stavitelný. Takže vhodný pro většinu běžně dostupných smartphonů 5,5" a víc. Na telefon doporučuji dát silikonový obal, který telefon lépe ochrání nejen na kole.
Navíc jsem udělal dalších pár kopií, které pokud vím spolehlivě slouží svým majitelům.

Celý držák je tištěný z černého ABS s použitím podpor. Je tedy nutné dobré očištění a odstranění částí podpor zvláště v pantech, aby vše hladce chodilo.
Objímka je ze dvou částí spojená pantem, kde je osazen M4 šroub 30mm dlouhý a zakontrovaný dvěma matkami. Na přichycení jsem vytiskl motýlka na M5 šroub, aby se dal držák snadno namontovat bez použítí nástroje. Tvoří ho dvě části do nichž se osadí M5 šroub a pro jistotu ještě dva M3 červíky, které po slepení podrží druhou část motýlka. Vnitřní průměr objímky na řídítko je 26mm, což by mělo stačit na většinu kol, ale je třeba si případné mezery a zakřivení trubky řídítek vypodložit gumou nebo el. izolepou.
Distačka - pouze oddálí telefon od řídítek a navíc v rozšířené verzi podepře nastavitelné tělo držáku.
Tělo - nově je tvořeno ze 2 částí, které jdou roztáhnout a nastavit tak na míru telefonu. Zajištění tvoří 2x M4 zapuštěné šrouby, které prochází přes distančku do objímky. A jeden M3 šroub s větší hlavou. V rozích těla jsou úchyty pro samotná ramena. Zde je třeba dobře očistit tisk od podpor, aby ramena chodila volně.
Ramena - jsou spojená s tělem přes zapuštěné M3 šrouby, ve spodní části ramena je vsazená M3 matka a k ní je kontramatka fixujíxí povolení šroubu. Ramena jsou k sobě přitahováná pomocí tažných pružin (co-dům-dal), jež drží M3 šroubky zatočené vespod ramene.
Montážní materiál:
M3 šroub zapuštěný 10mm    - 8ks
M3 šroub 8mm s velkou hlavou - 1ks
M3 matka           - 9ks
M4 šroub zapuštěný 25mm    - 2ks
M4 šroub 30mm         - 1ks
M4 matka           - 4ks
M5 matka           - 1ks
pružina tažná         - 2ks

M5 šroub (šestihran) 40-50MM - 1ks
M3 červík 8mm         - 2ks


phone_holder_foto_08.jpg, 31kB phone_holder_foto_09.png, 161kB phone_holder_foto_10.png, 192kB

phone_holder_foto_01.jpg, 45kB phone_holder_foto_02.jpg, 45kB phone_holder_foto_03.jpg, 73kB phone_holder_foto_04.jpg, 60kB phone_holder_foto_05.jpg, 54kB phone_holder_foto_06.jpg, 50kB phone_holder_foto_07.jpg, 53kB
Download Download:
Soubory pro tisk 123dx, stl


PaJa © PaJa-trb 2017- E-mail