PaJa-trb  >  Konstrukce  >  Hvězda
paja@paja-trb.cz
Inspirací k vytvoření této konstrukce byla Tříbarevná hvězda, která vyšla v A-Radiu PE12/01. Tenkrát jsem si ji hned postavil a mimo ulomených káblíků spolehlivě běhá dodnes. Ovšem její velká nevýhoda je v jejím řízení velkým a neskladným plošňákem s 5 IO a nemožnosti změny režimu blikání.
Při dlouhých zimních večerech jsem si krátil čas návrhem a dolaďováním DPS hvězdy, použil jsem SMD LED, zvětšil jejich počet a přidal modrou barvu do středu hvězdy. Ovládací část se mi podařilo nacpat na druhou stranu DPS, vše v SMD a o běh hvězdy se nyní stará mikroprocesor ATtiny13.

Funkce:
Po schématické stránce se jedná o jednoduchý obvod. Napájení 12V pro LED, 5V stabilizátor pro napájení procesoru.
Pak samotný procesor s ISP konektorem a výstupy přes tranzistory na 4 barvy LED (kterých je ale hodně).
LEDky jsou zapojeny sérioparalelně, tak aby co nejvíc využily 12V napájení a zároveň "pasovaly" do konstrukce hvězdy.
Před finálním osazením není špatné odpory R11, 12, 13 a 14 zapojit zkusmo (nebo i trimr) a porovnat svit jednotlivých LED a v případě potřeby poupravit jejich hodnoty, tak aby nepřesahoval proud přes tyto R 150mA (i tak jsou tyto odpory slušně namáhaný).

Konstrukce
Vzhledem k tomu že hvězda je složena výhradě z SMD součástek, tak je potřeba si připravit pevnou ruku a hodně trpělivosti na několik hodin jemné práce.
Nejdřív je třeba osadit všechny LEDky, zde je důležitý se pozorně sledovat polaritu LED a postupně lab. zdrojem s předřadným odporem proměřovat LED a už připájené částí cípu hvězdy. Chybička se udělá hned :-). Takto se osadí všech 114 LED (opravdu to zabere nějakou tu hodinku). Potom se vytvoří přechody na bottom (spodní) vrstvu plošňáku z kousků drátků nebo odstřihnutých nožek součástek. Tím by byla Top (horní) vrstva hotová.
Na spodní straně se osadí klasicky součástky od nejmenších po největší ... kromě odporů R3 a R4 ! Na ty příjde řada až po naprogramování procesoru !!! Pod svorkovnicí doporučuji pocínovat měděné plošky, protože se musí připájet z obou stran - tvoří zároveň přechody z top do bottom ! Po připájení procesoru se osadí i zahnutý řadový konektor pro ISP programování, u kterého je třeba dorazit (posunout) plast až těsně k ohybu nožek a druhá část nožek, které se připájí na plošňák se zakrátí.
Odpory R11, 12, 13, 14 jsou zdvojeny (paralelně) z důvodu velkého teplotního namáhání, ale i tak se slušně zahřívají.
Pro přichycení hvězdy např. na drát jsem do spodního a horního cípu dal vykuchané "piny" ze šroubovací svorkovnice (také tvoří zároveň přechody - potřeba připájet z obou stran).
Protože jsou úchyty hvězdy vodivě spojené s červenou větví je NUTNÉ JE ODIZOLOVAT např. přichytit na špejli, umělou tyčku, ...

Oživení:
Při správném pájení a vyvarování se nepozornosti by se měli dát rozsvítit jednotlivé barvy LED přivedením +5V přes odpor do báze Tranzistorů, ideálně ještě před osazením procesoru. Pokud je i na stabilizátorem 5V tak je na čase připájet procesor a ISP konektor. Po naprogramování procesoru se můžou doplnit R3 a R4 (nebo zkusmo přes kousek lanka nasadit na příslušné piny ISP konektoru), pak stačí připojit stabilizovaných 12V/0,5A a hvězda my měla blikat. Pokud někdo chce může si program libovolně upravit dle vlastních potřeb.
R3 a R4 se neosazují z důvodu že piny na kterých jsou připojeny slouží zároveň i pro ISP programování, které by nemuselo fungovat.

hvezda_schema

Zde je návrh oboustranného plošného spoje o rozměrech přibližně 91 x 91 mm (měřeno přes rohové značky).
Návrh plošného spoje s rozmístěním součástek Návrh plošného spoje s rozmístěním součástek

Návrh plošného spoje pro ... Návrh plošného spoje pro ...

Program:
Funkce programu je prostá, po zapnutí napájení bliká všemi LED a postupně zrychluje blikání ... až do plného svitu, pak postupně zhasíná barvy od kraje do středu (červená, zelená, žlutá a modrá). Modrá 5x zabliká. Tato procedura se zobrazí jen po zapnutí napájení, pak už se jen cyklicky opakuje hlavní program.
Postupně rozsvěcuje a vzápětí zhasíná LED od středu ke kraji a zpět, to se opakuje 3x.
Pak postupně rozsvítí všechny barvy od středu ke kraji.
V další fázi cestuje od kraje ke středu a zpět inverzní (zhasnutý) řádek. To se zase opakuje 3x. Nakonec postupně pozhasíná barvy od kaje ke středu, čímž končí hlavní program a vrací se na jeho opakování donekonečna.
Program jsem vytvářel v BASCOMu, oproti assembleru je to pro začátečníka mnohonásobně jednodušší ... a o zbytek se postará překladač.
Pro názornější vysvětlení jsem natočil hvězdu na mobil - krátká videoukázka (velikost 10MB).

Okomentovaný výpis programu pro Hvězdu z BASCOMu

Seznam použitých součástek :
R1-R4   - 4k7     SMD vel. 1206
R11A,B  - 120     SMD vel. 1206
R12A,B  - 68     SMD vel. 1206
R13A   - 56     SMD vel. 1206
R13B   - 47     SMD vel. 1206
R14A,B  - 470     SMD vel. 1206

C2,C3   - 100n    SMD vel. 1206
C1    - 100M/16V  SMD
C4    - 10M/35V   SMD

IO1    - ATtiny13  SMD - SOIC08
IO2    - 78L05    SMD - SO08
T1-T4   - BC817    SMD SOT-23

D1 -D48 - červená LED SMD cel. 1206
D49 -D84 - zelená LED SMD cel. 1206
D85 -D108 - žlutá  LED SMD cel. 1206
D109-D114 - modrá  LED SMD cel. 1206

ISP    - S1G6W řadový konektor 6pin - zahnutý   
K1    - ARK 500/2 - svorkovnice 
kousek drátku na přechody mezi vrstvami top a bottom DPS
Download Download:
Návrh DPS a SCH pro Eagle (od verze 4.13).
Obrázek pl. spoje TIF a GIF v rozlišení 300x300 DPI (Top i Bottom)
Program pro Tiny13 - Soubory BIN, HEX a BAS (zdroják z BASCOM) + nastavení fuses z AVR studia.
Krátká videoukázka blikání hvězdy (točeno mobilem - velikost 10MB).hvezda_foto_1.jpg, 24 kB hvezda_foto_isp hvezda_foto_2.jpg, 23 kB

Další stavba zvězdy 8/2014 (DPS pocínovaná)
hvezda_foto_2014_1.jpg, 22kB hvezda_foto_2014_2.jpg, 25kB


PaJa © PaJa-trb 2010- E-mail