PaJa-trb  >  Konstrukce  >  LED svítilna
paja@paja-trb.cz
Vytvořeno 26.6.05 - upgrade1 1.10.05 - upgrade2 1.10.07
Tato konstrukce není nic světoborného, spíš jsem ji vytvořil jen tak pro zajímavost. Hlavně abych vyzkoušel "nové" bílé LED. Zakoupil jsem 5mm LED se svítivostí 8,5cd (čím víc tím líp) a připojil ke zdroji a nestačil se divit co ty mršky dokážou.
Nakonec jsem zkonstruoval "svítící tykadla" (2 LED jsem dal na drátky na čelenku, dozadu jsem nalepil plošňák a baterku). V naprosté tmě dokáže dostatečně rozsvítit místnost na rozpoznání věcí. Na blízko je dobře vidět na cokoli. Vřele doporučuji, oproti žárovkám mají LED mnohonásobně menší spotřebu (LED=20mA, krypton. žárovka=700mA), LED lze pořídit za pár (až desítek) korun.
Postupem času jsem objevil na internetu (www.flajzar.cz) ještě výkonnější bílé 5mm LED se svítivostí 15 až 20cd, momentálně mám však zapojeny 2 LED 10mm se svítivostí 45cd, které svítivostí (i malým odběrem z baterie) předčí většinu běžných svítilen.
Taky jsme narazil na stránkách A-Radia (KE 4/04) na článek Osvětlení s bílými LED, po jeho prostudování jsem se rozhodl vylepšit tuto svítilnu a oproti jednoduchému omezení proudu do LED pomocí odporu na použití zdroje proudu, kde nedochází razantně ke snížení svítivosti LED vlivem vybíjení baterie, LED svítí skoro stejným jasem mnohem déle.
P.S. Pokud se při oživování rozsvítí jedna LED plným jasem a druhá doutná (slabě svítí), tak stačí zmenšit R2 - na chvilku zkratovat - LEDka se chytne a pak bude svítit pořád.
Spotřeba: při 2x LED 10mm 45cd = 18mA (to je i proud LED)

Schéma el. obvodu
Návrh plošného spoje o rozměrech 28 x 21 mm.
Návrh plošného spoje Návrh plošného spoje s rozmístěním součástek
Seznam použitých součástek :
R1     - 18k
R2     - 22
D1,2   - 1N4148
D3,4   - LED bílá - svítivost pokud možno co největší (alespoň 20cd)
T1     - BC546
SW1    - přepínač P-B170
konektor na 9V baterii + baterie
Porovnani svitivosti LED diod starých (8,5cd) a nových (15cd) Ukázka konstrukce 'LED tykadala' nebo 'světluška' - velký úspěch

 Download:
Návrh DPS a SCH pro Eagle (od verze 4.11).
Obrázek pl. spoje TIF a GIF v rozlišení 300x300 DPIProtože se mi tato svítilna v praxi mnohokrát osvědčila, naposledy jsem s ní montoval osvětlení do výtahové šachty v paneláku, protože tam nechal nějaký chytrák namontovat pohybová čidla na osvětlení chodeb a schodů => bez pohybu naprostá tma v celým paneláku.
Poslední vylepšení spočívá akorát v jiném konstrukčním návrhu, využil jsem SMD součástek a napěchoval jsem zapojení na kousek destičky velikosti 9V baterie, kontakt s napájením zajišťují kontakty ze staré baterie, které jsem přišrouboval šroubkem M3 a M2,5 (asi). Osazovák je jen ze strany spojů kde jsou všechny součástky mimo spínač - ten je z druhé strany.
Prototyp na fotce je jen proškrábnutý spoj, nechtělo se mi roztahovat fotocestu a leptat :-)

Návrh plošného spoje o rozměrech 25 x 15 mm.
Návrh plošného spoje Návrh plošného spoje s rozmístěním součástek

Fotka prototypu

 Download:
Návrh DPS a SCH - novější pro Eagle (od verze 4.13).
Obrázek pl. spoje TIF a GIF - novější v rozlišení 300x300 DPIDalší o poznání výkonnější LED jsem zakoupil na www.flajzar.cz a to 1W bílou LED (28lm, 120°, 3,8V/300mA, 181kč)
Tato "maxiLED" na plný výkon (doporučuji připevnit na kousek hliníku - trochu se zahřívá) dokáže dostatečně osvítit v naprosté tmě místnost. Při použití více kusů by mohly nahradit i žárovky a zářivky. Určitě není daleko doby, kdy LED pomalu a jistě vytlačí obyčejné žárovky.Starší (původní) svítilna:
Trimrem P1 lze nastavovat svit LED, rezistor R1 omezuje proud LED při plném svitu na asi 20mA při 9V, při minimálním svitu je odběr z 9V baterie asi 6,6mA. Nevýhoda - svit LED razantně klesá s vybíjením baterie
Schéma el. obvodu
Návrh plošného spoje o rozměrech 37 x 18 mm.
Návrh plošného spoje Návrh plošného spoje s rozmístěním součástek
LED svítilna
 Download:
Návrh DPS a SCH - starý pro Eagle (od verze 4.11).
Obrázek pl. spoje TIF a GIF - starý v rozlišení 300x300 DPI


PaJa © PaJa-trb 2005- E-mail