PaJa-trb  >  Konstrukce  >  Automatický panákovač
paja@paja-trb.cz

panakovac_maly.jpg, 7,7kB Automatický panákovač - neboli jak jeden blbý nápad došel dlouhou a strastiplnou cestou až k realizaci.
Už před několika lety jsem zkoušel udělat ze staré DVD mechaniky zásobník na panáky ... dílo by se zdařilo, ale problém byl v mechanické části, protože mechanika neměla dostatečnou sílu na vysouvání a zasouvání šuflete plného panáků. Šlo to k ledu.
Začalo to nákupem laciné kuchyňské váhy sencor, z ní jsem vykuchal 4 tenzometry (3-vodičové) a začal si hrát s rozpoznáním váhy přes AD620 a Atmegu8. Postupně jsem k tomu přidělával další části a během vývoje jsem několikrát měnil celý koncept váhy až z toho vznikl takovýto (kupodivu) funkční výtvor.
Dneska bych se na takovou ptákovinu možná vykašlal, nebo bych šel asi trošku jinou cestou ... aneb jak se říká "do stejné řeky dvakrát nevstoupíš".

Zapojení:
Základním kamenem výtovoru je ATmega8-AU, na který jsou napojené: zesilovač AD620 s tenzometry, LCD 2x16, piezo, enkodér pro ovládání, přes konektor MLW10 vstupy ze snímačů polohy talíře (2 optické brány) a snímačů velikosti panáků (2 mikropřepínače s ocelovým drátkem - tykadlem). Dále pak přijímač SPH506-36 pro možnost ovládání z IR DO protokolu RC-5, výstup na servo (ovládá ventil), směry BACK a FOR pro H můstek ovládání motoru otočného talíře - tyto jsou ještě řízeny PWM. A nakonec ještě výstup přes optočlen, kde měl být původně nějaký hlasový modul nebo nějaká jiná ptákovinky, ale nakonec z realizace sešlo.
Z trafa 13V/1A jde AC na desku zdroje +12V a +5V, na stejné desce je umístěn i H můstek pro ovládání motoru. Ovládací impulzy z procesoru jsou pro jistotu odděleny optočlenem (programově je třeba zajistit, aby nikdy nedošlo k sepnutí obou směrů zároveň). Ve schématu jsou zakresleny ještě diody D1-4, nakonec jsem je neosadil, protože tranzistory již mají diodu integrovanou a ovládaný motorek nedisponuje nijak závratným odběrem, takže nebyl problém.

Funkce:

Konstrukce:
Celou dobu jsem se snažil udělat nějaký funkční kompromis mezi možnostmi dílny (taky mých ruk), dostupného materiálu a pokud možno jednoduchosti a minimální ceny.
Nejvíc bude patrné z přiložených fotek a videa.
Základ tvoří motor s převodovkou GM37 s 20ot/min. Na jeho konzolku je přišroubovaná deska se dvěma optickýma bránami, které snímají polohu talíře.
Otočný talíř má průměr 20cm, je tvořený z plechu tl.1,5mm , na který je nalepené stejně velké plexisklo s vyvrtanými dírami pro panáky.
Vespod talíře jsou nalepené clonky vystřižené z plastového el. instalačního kabelového žlabu.
Celá konstrukce automatu je ohnutá z plechu tl. 1,5mm, prošroubovaná a vyztužená AL vinglíky 20x20mm. Horní a boční kryt je z pozinku.
Horní polička s miskou na lahev (odříznutá plechovka) stojí na 4 tenzometrech (čidla vážení) a vespod je přišroubované servo ovládající ventil nalévání.
Ventil, hadička a koncovky jsou ze zdravotnictví, do lahve je upravená koncovka zalepená epoxidem.
Na mikropřepínačích jsou ocelové drátky ze starého kráječe na vajíčka, které tvoří "tykadla" snímající velikost panáků, to vše je na kousku DPS (stejně jako propojení tenzometrů a ISP konektoru) ukryté vzadu v el. instalační liště 80mm elegant.

Kompletní podklady pro případnou výrobu jsem nedělal, dle mého to nemá cenu. Pokud by však měl někdo zájem se podívat, tak je vše ke stažení z Eagle 5.6, stejně tak i program z Bascomu. Je tam nějaký ten komentář, ale i tak je to splácanina a pochybuju že se v tom někdo vyzná.

Schéma (náhled) ovládání automatického panákovače
panakovac_ovladani_schema_nahled
Schéma (náhled) zdroje a H můstku
panakovac_h_bridge_schema_nahled

Download Download:
Návrh DPS a SCH - ovládání pro Eagle (od verze 5.6).
Návrh DPS a SCH - H-bridge pro Eagle (od verze 5.6).
Návrh DPS a SCH - sken polohy pro Eagle (od verze 5.6).
Návrh DPS - mechanika (přední panel, otočný talíř, držák, motoru) pro Eagle (od verze 5.6).
Obrázek štítku PNG v rozlišení 300x300 DPI.
Program pro ATmega8 - Soubory BIN, HEX a BAS (zdroják z BASCOM).


Galerie

panakovac_foto_final_00.jpg, 50kB panakovac_foto_final_04.jpg, 24kB panakovac_foto_final_02.jpg, 64kB panakovac_foto_final_01.jpg, 32kB panakovac_foto_final_05.jpg, 43kB panakovac_foto_final_06.jpg, 29kB panakovac_foto_final_07.jpg, 36kB

Foto z výroby

panakovac_foto_dps_02 panakovac_foto_dps_01 panakovac_foto_dps_03
panakovac_foto_vyroba_01 panakovac_foto_vyroba_03 panakovac_foto_vyroba_05 panakovac_foto_vyroba_06


Video

Video - nalej 2 panáky (3gp, 5,5MB)
Video - detail průjezku panáků přes "tykadla" (3gp, 1,3MB)
Video - ruční posuv talíře s panáky (3gp, 2MB)


PaJa © PaJa-trb 2012- E-mail