PaJa-trb  >  Konstrukce  >  Osvětlení PC
paja@paja-trb.cz
Vytvořeno 11.2.04 - upgrade 18.9.05
Tento návod není žádné světoborné dílo, chci vám zde jen popsat světelné vylepšení mého PC.
Podmět jsem našel na www.pretaktovani.cz, kde najdete spoustu informací o přetaktování, úpravách PC, vodních chlazeních a další "vylepšení". Momentálně vlastním PC od firmy LEO, kde je na přední straně světle-modrý průhledný plastový kryt okolo CD-ROMek a disketovky.
Osvětlení se skládá ze 6 modrých LED umístěných v tomto krytu a ovládání ve volné záslepce pro další mechniku. Potenciometrem si nastavuju svit LED a přepínačem volím mezi trvalým svitem / vypnuto / blikáním podle "hadru".
Konstrukce: Rozdělejte PC a najděte volný konektor s napájením, ze kterého "odpíchnete" napájení +5V a GND potřebné pro sit LED. (červená = +5V, černá = GND). Najděte si LED, která bliká při práci "hadru" a opatrně odizolujte její přívody (oranžová = + a bílá = -), které připojíte na vstup optočlenu. Po sestavení by měly LEDky v krajní poloze přepínače svítit trvale, v prostřední zhasnout a ve druhé krajní poloze blikat podle LED "hadru" Pokud vše funguje tak můžete dát PC zase dohromady a kochat se při pohledu na osvícené PC.

Do záslepky jsem vyvedl ještě konektory s 5V a 12V, abych nemusel rozdělávat PC, když nebudu mít po ruce jiný zdroj. Bylo by vhodné ještě toto napětí trochu ochánit, aby při případném zkratu neodešel "kompl".
Oproti původní konstrukci (se stejnou funkcí) jsem oddělil výstup z LED "hadru" optočlenem (větší ochrana PC, je jedno čím je LED spínaná + nebo -), dále sem přinal do série s potenciometrem odpor (protože v krajní poloze potenciometru nebyl proud do LED ničím omezen) a dal výkonější tranzistor.

Dále jsem do přidal dva ventilátory, protože ventilátor ze zdroje nedokáže vnitřek PC ochladit a vše se přehřívalo. Ventilátory jsem použil ze starých PC zdrojů (nebo jiné) a připojil je přes odpor 33 ohmů (abych snížil hluk) na 12V (z PC). Jeden ventilátor jsem umístil zepředu a vhání dovnitř "studený vzduch", druhý ventilátor fouká tento "studený" vzduch na grafickou kartu. Ještě by bylo potřeba více ochladit procesor, který taky pěkně topí.
Při práci na PC potmě, jsem si osvítit si klávesnici, pomocí 4 modrých LED, kousku "kábl-kanálu", vypínače, odporu a 5V z PC, abych nemusel rozsvěcet lampičku a viděl na na který písmeno mačkám.

Tuto konstrukci si samozřejmě můžete všelijak předělat a vylepšit, tento návod slouží jako námět pro další "nenechavce", kterým se nelíbí vzhled svého PC a chtějí se odlišit od standartu.
V žádném případě neručím za případný odchod vašeho PC do věčných lovišť...


Schéma el. konstrukce osvětlení
Zde je návrh plošného spoje o rozměrech 54 x 25 mm.
Návrh plošného spoje pro osvětlení PC Návrh plošného spoje s rozmístěním součástek

Seznam použitých součástek :
R1   - 330
R2   - 10k - 100k
R3   - 10k
R4   - 15
P1   - 100
T1   - BC327
IO1  - PC817
D1-D6 - LED modrá - 5mm
PREP  - libovolný 3-polohový přepínač (např. páčkový)
napájecí počítačový konektor pro připojení +5V a GND
Cena této konstrukce se nepřesáhne částku 100 Kč.
Osvětlená klávesnice (bohužel za světla) 
Osvětlená klávesnice ve tmě
Tak takhle vypadá osvětlený počítač (zase šero)

 Download:
Návrh DPS a SCH pro Eagle (od verze 4.11).
Obrázek pl. spoje TIF a GIF v rozlišení 300x300 DPI


PaJa © PaJa-trb 2004- E-mail