PaJa-trb  >  Konstrukce  >  Počítačem spínaná zásuvka
paja@paja-trb.cz
Jako častého uživatele PC mě už nebavilo pořád zapínat repráky s monitorem a po vypnutí PC je zase vypínat. Proto jsem se inspiroval článkem Spínač síťového napětí ovládaný pomocí USB otištěným v KTE 5/2004.

Princip: je prostý a funkce zařízení musí být jasná i začátečníkovi. Po zapnutí PC se na konektoru USB objeví napětí 5V. Toto napětí je přivedeno na cívku relé, které nám sepne napětí do zásuvky. Po vypnutí PC relé odpadne a tím pádem se přeruší i napájení zásuvky. LED slouží pouze k indikaci sepnutí. D2 má ochranou funkci. Pokud potřebujeme mít zásuvku v provozu i při vypnutém PC, tak do obvodu zapojíme ještě vypínač VYP. Po jeho sepnutí se přemostí přepínací kontakty relé a zásuvka bude v provozu bez ohledu na stavu PC.

Náhled na rozdělanou USB zástrčku Konstrukce: Nejprve si připájejte na krajní vývody USB konektoru dráty a zapojte do PC. Pak změřte multimetrem napětí na těchto drátech (asi 5V), pokud se vám na displeji objeví - 5.00 , tak máte naopak + -. Protože se na USB zástrčku neprodává žádný kryt, použil jsem teplem smršťovací bužírku (průměr asi 10mm), která krásně pasuje a výsledný efekt je nejen mechanicky pevný ale i trochu vypadá. Zařízení jsem nacpal do běžné prodlužovací troj-zásuvky. Při jejím výběru dbejte na dostatek místa pro relé, vypínač a další součástky a v neposlední řadě také na to, jestli se vám podaří zásuvku rozdělat. U několika typů jsem se setkal s tím, že místo šroubku tam byly nějaké hřebíky, nebo šroubky s "divokou" hlavičkou. Pak je třeba šrouby odvrtat a potom nahradit novými.

V žádném případě neručím za případný odchod vašeho PC do věčných lovišť...
Schéma zapojení PC zásuvky

Seznam použitých součástek :
R1   - 1k
D1   - LED 5mm - zelená (+ objímka na LED)
D2   - 1N4007
RELE  - RELRAS0515 (nebo podobné na 5V alespoň na 10A/250V)
KON  - USB-AZ (konektor USB - do PC)
VYP  - kolébkový vypínač na 250V
prodlužovací troj-zásuvku
asi 1m slabší dvojlinky (od USB do zásuvky)
!!! Pozor, pracujete se síťovým napětím 230V !!!


PaJa © PaJa-trb 2004- E-mail