PaJa-trb  >  Konstrukce  >  SvětloBOT
paja@paja-trb.cz
Podobné hračky vznikají když se člověk nudí a vymýšlí ptákoviny ... aneb kdo si hraje nezlobí :-)
Inspirací pro stavbu tohoto robůtka jsem našel na stránkách Adama Šubaře (Robůtek se senzory jezdící za světlem). Zapojení je prakticky identické, při posvícení na fotoodpor 1 se rozjede motor 2 a naopak. Jednoduché a funkční.
Problém nastane až ve fázi mechanické konstrukce, výběru motorků a možnostem konstruktéra. Se stavbou jsem si pohrál hezkou chvilku.
První verze měla přímo na hřídeli motorků velké kola - bez převodu. Robot se sice rozjel, ale vzhledem k malému odporu a vyššímu proudu pro rozjetí byl pekelně rychlej a nestačil reagovat na světlo.
Další verze již měla zpřevodovaný pohon (viz fotky), jednak má větší sílu (tím se trošku zpomalí) a taky vzhledem k odporu, jaký má převod, snadno zastavuje a pěkně reaguje na světlo.
Finální verze (viz fotky) už má vyřešené vyvážení robota, kde je důležité aby největší váha spadala na hnací kola (proto těžké baterie vpředu - protikladem jim jsou motorky vzadu). Jednak bude mít robot větší přilnavost k zemi a nebudou mu prokluzovat kola při zatočení a případném náklonu, ale taky bude snáze zatáček zadní kolečko, protože je tam pouze pro oporu.
Motorky jsem sehnal z CD a DVD mechanik, kde otvírají "dvířka" pro CD. Něco z převodů a zadní kolečko je z kazetových mechanik a pak trocha mědi, šroubků, ...

Schéma zapojení SvětloBOTa

Zde je návrh plošného spoje o rozměrech 33 x 24 mm.
Návrh plošného spoje Návrh plošného spoje s rozmístěním součástek

Seznam použitých součástek :
R1,R2  - fotoodpor (co dům dal)
P1,P2  - trimr 25k - ležatý (PT-10V)
T1,T2  - BC327
ZAP    - P-B144 posuvný přepínač
M1,M2  - motorek (třeba z pohonu dvířek u CD a DVD mechaniky)
pak nějaký ty převody a ostatní mechanické součásti - co dům dal ...
svetlobot_foto svetlobot_foto
svetlobot_foto svetlobot_foto

Download Download:
Návrh DPS a SCH pro Eagle (od verze 4.13).
Obrázek pl. spoje TIF a GIF v rozlišení 300x300 DPI


PaJa © PaJa-trb 2008- E-mail