PaJa-trb  >  Konstrukce  >  Tester plochých kabelů
paja@paja-trb.cz
Vytvořeno 1. 8.2010 - menší úpravy (přidání fotek z "hromadné výroby") 1.12.2010
Tento tester jsem si vytvořil hlavně pro účel včasného odhalení zkratu mezi jednotlivými žilami plochého zářezového kabelu, při jeho instalaci a konektorování
Protože největší problém je najít na cca 25m nainstalovaného kabelu většinou špatně nacvaknutý konektor a tím i zkrat, který může být prakticky kdekoli. Potom je jediná možnost postupně stříhat a měřit ... a spojování taky není nejjednodušší.

Funkce:
Na zářezový kabel nacvaknu konektor, vložím do testeru, zapnu a projede test - OK pokračuji dál. Když je někde zkrat, tak zůstanou na displeji svítit spojené žíly, aby to obsluha viděla a tester čeká na stisknutí tlačítka Reset. Toto je potřeba dělat po každém nacvaknutí konektoru, aby bylo vidět špatně nacvaknutý konektor (případně i přeskřípnutý kabel). Test probíhá od Pinu1 ... 14 a pak pořád dokola.
Po 15ti bezproblémových proběhnutích se krátce rozsvítí LED OK a pípne piezo, pak pokračuje test dál ....
Od zapnutí se odpočítává čas 16s, po kterých se tester sám vypne. Nastane-li zkrat, tento čas se vynuluje a znovu odpočítává 16s.
Na testeru lze přes vhodnou redukci konektoru otestovat max. 14žilový kabel, ale menší počet vůbec nevadí (mám udělanou redukci i na 10žilový - viz popisy na štítku)
Lze otestovat i přerušenou žílu, a to tak že na jedné straně zkratujeme všechny žíly a na druhé napojíme tester. Ten se sice hned zastaví a předpokládá chybu, ale podle rozsvícených LEDek je krásně vidět, která žíla je přerušená (nerozsvítí se)
Konstrukce:
Tester je navrhnutý na oboustranné DPS na míru do krabičky KP20A. Při osazování je důležité osadit součástky ze správné strany. LED displeje (bargrafy), tlačítka, piezo a konektor MLW14 (na fotkách je prototyp - kde je MLW14 z druhé strany - jiný návrh DPS !) na spodní stranu DPS, ostatní z druhé strany.
LED displeje se osadí asi 2mm pod výšku tlačítek, v krabičce se pak udělají díry pro tlačítka, konektor a díry čistě na LEDky. DPS se podloží vhodnýma distančníma podložkama, tak aby byl displej přímo na vnitřní stěně krabičky a tlačítka zároveň s vrchní hranou.
Na krabičku jsem pak nalepil štítek (potištěný samolepící papír přelepený průhlednou samolepící fólií).
Na zadní část jsem si nakonec vytvořil z planžety (vytvarované pod plamenem plynového hořáku) držák na opasek nebo kapsu, abych měl volné ruce.
Oživení:
Při správném sestavení a naprogramování procesoru (a fuses - 4MHz interní) by měl tester pracovat na první stisknutí tlačítka On. Procesor lze naprogramovat přes ISP konektor i přímo v testeru bez nutnosti jeho vyjmutí (snadné ladění programu a jeho úpravy).
Spotřeba:
Tester napájený 2xAAA 1,5V (naměřeno 3,2V), měl odběr:
při běhu - 10mA
při zkratu 2 žil - 17mA
a při zkratu 14 žil 31,5mA

klubo plochého 14ti žilového vodiče 150m má odpor žíly 30ohm (na 150m) a kapacita sousedních žil je 4,5nF


Zde je návrh oboustranného plošného spoje o rozměrech 62 x 56 mm.


Program:
Program je vytvořený v BASCOMu, oproti assembleru je to pro začátečníka mnohonásobně jednodušší ... a o zbytek se postará překladač.
Program si hned po startu "přidrží" napájení nahozením ZAPNI do log. 1, zároveň začne odpočítávat TIMER1 zhruba 16s po kterých resetne ZAPNI a tím se vypne.
Funkce programu je následující: Pin1 nastavím jako výstupní, ostatní vstupní. Pin1 rozsvítím a přečtu stav na zbývajících vstupních pinech. Zhoduje-li se s přednastaveným bezporuchovým stavem pokračuje se dál na pin2, .... pin14 a pak pořád dokola. Po 15 bezporuchových cyklech skočí do podprogramu TEST_OK, rozsvítí zelenou LED OK a pípne.
Pokud při testování zjistí rozsvícený o některý další pin, test se zastaví, varovně zapíská a čeká na stisknutí tlačítka RESET (zároveň vynuluje odpočet 16s do vypnutí napájení).
V programu je důležitá pauza cca 20ms teprve po které se načtou stavy na pinech, protože jak jsem zjistil delší vedení kabelu vytvoří mezi sousedními žilami kapacitu o velikosti asi 4nF, a procesor si bez této pauzy chybně vyhodnocoval stavy na vstupních pinech a zasekával se, i když žádný zkrat nikde nebyl.

Okomentovaný výpis programu pro tester plochých kabelů z BASCOMu

Seznam použitých součástek :
R1    - 10k       SMD vel. 1206
R2-R5  - 4k7       SMD vel. 1206
R6    - 22k       SMD vel. 1206
R7    - 1k        SMD vel. 1206                
R8,R9  - 220       odporová síť 8x220 (spol. vývod)
C1    - 100n       SMD vel. 1206
T1    - BC807
T2,T3  - BC817
IO1   - ATmega8L-8PU   (+ precisní patice 28pin)
LED1   - 10GWA      LED bargraf - 10x zelená
LED2   - 7G3HWA      LED bargraf - 7x zelená, 3x červená
REP1   - BPT-14X     Piezobzučák s vnitřním generátorem 3-16V
K1    - ARK 500/2    
CON1   - MLW14_90°    zářezový konektor - zahnutý
ON    - P-DTE6RT (nebo D6Q-R TME) Tlač. spínač do DPS hranatý červ.
RESET  - P-DTE6GR (nebo D6Q-GR TME) Tlač. spínač do DPS hranatý šedý
PROG   - S1G6       lámací lišta
Karabička KP20A + držák baterií 2xAAA + 2ks AAA baterií
tester_plochacu_atmega8_fuses_int_4mhz.png, 15 kB
Download Download:
Návrh DPS a SCH pro Eagle (od verze 4.13).
Obrázek pl. spoje TIF a PNG v rozlišení 600x600 DPI
Program pro ATmega8 - Soubory BIN, HEX a BAS (zdroják z BASCOM).
Štítek do krabičky KP20A - obrázek PNG v rozlišení 300x300 DPIFoto aktuální verze hw 2.2
tester_plochacu_hw22 tester_plochacu_hw22

Foto prototypu hw.2 (otočený konektor)
tester_plochacu_foto_2.jpg, 30 kB tester_plochacu_foto_1.jpg, 34 kB
tester_plochacu_foto_3.jpg, 14 kB
tester_plochacu_foto_4.jpg, 12 kB tester_plochacu_foto_5.jpg, 13 kB

Krátké video z funkce - 35s; 8,5MB (točeno mobilem - špatná kvalita)


Protože se tester osvědčil i v praxi (už se mi povedlo špatně nacvaknutým konektorem vytvořit zkrat, ale protože jsem konektor hned otestoval, ušetřil jsem si zdlouhavé hlednání zkratu a stříhání kabelu), vyrobil jsem do práce dalších 6 kousků testerů.
tester_plochacu_7kusu.jpg, 35 kB tester_plochacu_7kusu_hotovo.jpg, 25 kB

Krátké video z "postupného (hromadného) běhu" všech 7mi testerů ... - 30s; 8,2MB (točeno mobilem - špatná kvalita)


PaJa © PaJa-trb 2010- E-mail