PaJa-trb  >  Konstrukce  >  Topítko
paja@paja-trb.cz
Toto je sice po el. stránce naprostá triviálnost, ale na druhou stranu praktická věc.
Hlavní účel je zahřívání chloridu při leptání DPS, a pak i pro rychlejší schnutí laku na hotovou DPS.
Stavěl jsem ze všeho co bylo po ruce, hlavní část tvoří 4 odpory 39ohm/50W (2 paralelně + 2 paralelně) a napájím je trafem 45V AC (z jakéhosi starého anténího zdroje). Dále tam je "řídící" obvod, což je malé trafo zhruba 20V, které usměrním a stabilizuju na 12V, čímž napájím obvod s termistorem NTC připevněným na výkonném odporu, pro snímání teploty. Pokud teplota přesáhne nastavenou mez relé odpojí přívod (45V AC) k odporům a ty chladnou ... až teplota poklesne relé zase sepne nahřívání odporů.
Zapojení je prakticky shodné jako toto: Belza-Regulátor otáček ventilátoru 4, kde je i popis funkce.
Paralelně k relé jsem ještě přidal LED+odpor pro signalizaci stavu topí/netopí a pak ještě síťovou kontrolku (doutnavku) na 230V pro indikaci zapnutého stavu.
Jako síťový vypínač jsem použil starší jistič 1,6A a celé jsem to nacpal do plechové krabičky. Vršek je přelepený jen černou páskou (kdo by se patlal s barvou).
Návrh DPS jsem sem nedával, protože jsem ho zbastlil na míru mnou použitých součástek a trafa. Pokud ale někdo chce, může si jej dole stáhnout (pouze z Eagle).
V současné době využívám spíše služeb jednoplotýnkového el. vařiče, který má větší plochu a lze snadněji regulovat teplotu.

Schéma topítka

topitko_foto_1
topitko_foto_2

Download Download: Návrh DPS a SCH pro Eagle (od verze 4.13).


PaJa © PaJa-trb 2010- E-mail