PaJa-trb  >  Návody  >  Elektrický lanový zvedák - oprava tlačítka
paja@paja-trb.cz

vratek V práci používáme (mimo tahání vlastníma rukama) elektrický lanový zvedák (nebo jak se to přesně jmenuje). Sehnat ho lze skoro na na každém rohu, na první pohled identické stroje se dodávají pod značkou spousty firem. My používáme konkrétně tu nejsilnější verzi s nosností 300kg (po zlanování 600kg) s délkou lanka 12m. Zvedák má tepelnou pojistku, která po přehřátí vypne - pauza na cigárko (ač jsem nekuřák) :-)

Po čase používání přestal jezdit nahoru, po ohledání jsme narazili na částečně vypálený přepínač, kterým se ovládá vrátek. Přepínač je však tlačítkový, tj. po přepnutí a následném puštění se sám vrátí do střední polohy -> vypne.
Sehnat takový přepínač byl docela problém, po delším pátrání po internetu jsem se dopátral jakéhosi katalogového listu s čínskými klikyháky (dneska stejně vyrábí všechno). Jedna česká servisní firma těchto zvedáku chtěla jen za tento přepínač 600kč ! Proto jsme dočasně použili klasický přepínač, který však bylo nutné ručně vracet do vypnuté polohy. To je hlavně nepraktické ale taky docela nebezpečné - snadno se stane že se přepne hned do opačné polohy.
Nakonec jsem se náhodou dopátral na www.ges.cz tlačítkového přepínače WSM 9600 za cenu 119kč (psáno 12.2007).
El. zvedák zatím chodí dobře, čas ukáže kolik toho tento nový přepínač vydrží, ale pořád lepší koupit si (kdyby náhodou odešel) 5 nových než za oněch 600kč jeden :-)
PaJa © PaJa-trb 2007- E-mail