PaJa-trb  >  Návody  >  Elektrický lanový zvedák (vrátek) - pojezd
paja@paja-trb.cz

vratek V práci používáme (mimo tahání vlastníma rukama) elektrický lanový zvedák (vrátek). Sehnat ho lze skoro na na každém rohu, na první pohled identické stroje se dodávají pod značkou spousty firem.
Problém je však v jeho nepraktickém uchycení, standartně je dodávaný s 2 ohnutýmy plocháči pro připevnění na silnější jekl, jak je patrno z propagačních fotek. Toto je dobré, jen pokud je zvedák na jednom místě. Pro všestranější použití a pohyb po traverzách (Ičko) jsem si vyrobil pojezd z vinglů a ložisek jako koleček. Tento přípravek se mnohokrát osvědčil, je relativně lehký. Takto navržený pojezd je optimální na traverzy se šířkou základny 6cm a výškou 12cm.

Provedení:
Použil jsem 2ks vinglů 60x60mm o délce 300mm každý. Nejvíc bude patrné z nákresu a fotek.
4ks zapuštěných šroubů M16 40mm dlouhých, kterým jsem rozbruškou srazil šikmý náběh hlavy, aby víc zapadly do ložisek a netrčely zbytečne ven. Lze použít i obyčejné šrouby M16 se šestihrannou hlavou, kterým se zařízne hlava na asi 3mm.
Ložiska mají vnitřní průměr něco málo přes 16mm, mezi ložiskem a vinglem je osazená ještě plochá podložka, aby ložisko nedřelo o vingl.
Označení použitých ložisek: S A04 ZKL 6303-2RS SLOVAKIA

el_zvedak_pojezd_vykres

el. zvedák  (vrátek) pojezd_foto5 el. zvedák  (vrátek) pojezd_foto1 el. zvedák  (vrátek) pojezd_foto2 el. zvedák  (vrátek) pojezd_foto3 el. zvedák  (vrátek) pojezd_foto4PaJa © PaJa-trb 2012- E-mail