PaJa-trb  >  Návody  >  Měřící (testovací) hroty
paja@paja-trb.cz
Potřebujete celkem dobré a levné "měřící" hroty ? Stačí se podívat doma po nějakých vypsaných fixech (mě nejlépe vyhovovaly staré klasické fixy). Pokud máte fixy, tak vyhoďte vnitřek a hrot. Vemte si dvě fixe (nejlépe stejné barvy) a vyndejte "vložky" (původně držely kreslící hrot). Zadní zátku (většinou bílé) seřízněte tak, aby se jím dal natěsno protáhnout drát, který bude spojovat oba hroty. Tím je příprava fixy hotová.
Teď budete potřebovat měděný drát o průměru asi 2mm, který zakrátíte asi na 8cm a na jedné straně zbrousíte do ostré špičky. Takto si připravte dva dráty.
Složitější verze : Dále budete potřebovat drátek o průměru asi 1mm (odstřihnutý vývod ze součástek), ze kterého uděláte malý kroužek asi 18-20mm od špičky hrotu a zapájíte ho (obr.1). Bude sloužit jako zarážka proti zasunutí hrotu do fixe. Špičku je můžete ještě pocínovat, tím zabráníte oxidaci mědi a tím i problémům s kontaktem. Dále nasadíte vložku a těsně za ní opět zapájíte malý kroužek, tím je zamezeno pohybu hrotu.
Jednodušší verze : Namísto pracného pájení kroužků před a za vložkou stačí hrot (měděný drát) v místě průchodu vložkou zohýbat tak, aby v ní pevně držel.
Vemte si asi 1,5m silnějšího lanka a konce odizolujte a pocínujte. Přes pocínovaný konec převlečte zadní zátku a fixu, odizolovaný drát musí koukat z fixe ven (místo hrotu). Tento drát připájejte na druhý konec hrotu. Hrot zasuňte do fixe (měl by i s vložkou držet), a zasuňte zadní zátku. Tím je jeden konec hotov, ještě druhý a máte "měřící" hroty hotovy. Pro lepší představení si montáže výrobku se podívejte na obr.2, kde je podélně rozříznutá již hotová fixa. Když zrovna tyto hroty nepotřebujete, tak je jednoduše zazátkujete (víčkem) a pověsíte na hřebík do kouta.

Podélně rozříznutá vložka s hrotem
Obr. 1
Podélně rozříznutá hotová fixa
Obr. 2


Hotové a propojené měřící hroty

Takhle nějak vypadá hotový hrot
Seznam použitých součástek :
Vypsaná fixa - 2x (fixa na psaní, nezaměnit s hudební skupinou)
Tvrdý drát průměr +- 2mm - 2x
Silnější lanko asi 1-1,5m
Cena je prakticky nulová (pokud máte doma nějaké zásoby)


PaJa © PaJa-trb 2003- E-mail