PaJa-trb  >  Návody  >  Řezačka DPS
paja@paja-trb.cz
Dlouhá léta jsem stříhal DPS na pákových nůžkách. Pravda, šlo to celkem dobře a čistě, ale byl tady problém s neustálým přebíháním do garáže a pak další, že při stříhání DPS vlivem střihu a přidržení pouze rukou malinko odjížděl do strany. Takže bylo pak nutné doladit výsledný tvar na brusce.

Obdobné řešení jsem již viděl v několika podobách na internetu, nakonec jsem se taky dokopal k realizaci této děličky DPS.
Základ tvoří laciná úhlová bruska 115mm (např. Einhell BT-AG 500 - je dost hlučná), která je uchycená do stolu pře zapuštěný šroub M8 do závitu namísto madla a její zadní část je zafixovaná proti pohybu vytvarovaným plechovým vinglem.
Originální spínač brusky je trvale v poloze sepnuto a ovládám ji sepnutím přívodních 230V přes další vypínač v čele řezačky (čímž spínám přívodní fázi do zásuvky s bruskou).
Do brusky jsem osadil řezný kotouč na nerez tloušťky 1mm. Dle názorů z diskuzních fór je nejvhodnější na dělení DPS (různé pilové kotouče prý sekají DPS).
Mechanická konstrukce je co-dům-dal, stěny tvoří lamino 16mm (vím není nevhodnější v kombinaci s el.), výška stěny je 11cm, přičemž ve spodní části je vyříznutá drážka, kde je pozink plech jako podlaha. Z něho je ještě tvořena přepážka uvnitř oddělující řezný prostor od elektroinstalace. V zadní části řezného prostoru je díra pro připojení vysavače na odsávání otřepů během řezání. Vrchní deska měla být také původně z lamina, ale nakonec jsem sehnal PVC desku tl. 10mm. V ní je vyříznutá drážka pro vedení pravítka (plocháč 25x5mm). Rozměry stolu jsou 40x45x12cm.

rezacka_foto_1_mini.jpg, 6,0kB rezacka_foto_2_mini.jpg, 5,3kB rezacka_foto_3_mini.jpg, 6,5kB rezacka_foto_4_mini.jpg, 4,5kB rezacka_foto_5_mini.jpg, 10kBPaJa © PaJa-trb 2013- E-mail