PaJa-trb  >  Návody  >  Kontrolka v zásuvce
paja@paja-trb.cz
Protože máme doma zavedený tzv. "laciný" neboli "noční" proud a po domě rozvedeny zásuvky, které nejsou trvale pod napětím, rozhodl jsem se do klasické zásuvky zabudovat kontrolku (doutnavku), abych věděl kdy "jde a nejde".
U vypínačů jsem kontrolky viděl originálně zabudované, ovšem ze zásuvkou to je horší (možná se dělá - nikde jsem ale nic neviděl).

Použil jsem doutnavku koupenou za pár kaček, z tý jsme vyndal vnitřek se žárovičkou a z krytu odřízl vršek. Pak jsem v krytu zásuvky pod šroubkem vyvrtal díru (průměr 6mm) a do té namáčkl odříznutý vršek z kontrolky a projistotu jsem ho pojistil sekundovým lepidlem. Zbytek krytu kontrolky jsem vrátil zpět na žárovičku - abych zaizoloval holé přívody (jde tam síťové napětí 230V !). Potom stačilo doutnavku zapojit do zásuvky (na Fázi a Nulák), je vhodnější použít na vývody doutnavky "vidličky" - snažší montáž. Před samotným zapojováním je samozřejmost si prvně vyhodit jistič a překontrolovat jestli není přece jenom v zásuvce napětí - stačí na to fázovka nebo měřák.

A doufám že není nutno připomínat že v zásuvce je 230V, proto je třeba pracovat s opatrností a jedinci bez školení z vyhlášky 50 by se do těchto úprav neměli pouštět sami.
A pro ty co na to kašlou tak připomínka: Vlevo Fáze, vpravo Nulák, kdo to neví ten je ... (alespoň tak by to mělo být zapojené).

A ještě pár foteček pro ilustraci:
foto zásuvky foto zásuvky foto zásuvky
foto zásuvky


PaJa © PaJa-trb 2007- E-mail