PaJa-trb  >  Oddych  >  Velikonoční pomlázka
paja@paja-trb.cz
Blíží se velikonoce a s nimi i "výprask" žen. Na to ale musíte mít pomlázku. Dnes ji můžete kdekoliv koupit za "pár" korun, ale největší radost budete mít, když si pomlázku upletete sami. Nevíte jak na to ? Tak čtěte následující řádky a třeba se to naučíte také.

Co budete potřebovat ? Nejdůležitější je vrbové proutí, které najdete někde u potoka, u rybníka,... Ustřihnete jej nůžkami na větve stromů nebo ostrým nožem. Před samotným pletením je vhodné proutky namočit asi na 30 minut do vody, aby změkly a nelámaly se. Na pomlázku vybírejte přibližně stejně dlouhé a tlusté proutky.

Teď přijde na řadu samotné pletení pomlázky :


Proutky je potřeba si vybrat, aby pomlázka vypadala pěkně můžete použít např.: jen žluté proutky nebo 2 barvy proutků, které při pletení střídáte, výsledná pomlázka je potom pěkně "žíhaná".

Když si nastříháte proutky z vrby a zbudou tam ještě nějaké proutky (škaredé, zničené, maličko), tak je dobré je také ostříhat, protože vrba se tím omladí a příští rok bude mít zase pěkné proutky. Kdyby se vrba neostříhala, tak by postupně zarůstala a za chvilku by z ní byl jen přerostlý strom.

Líbí se vám některá vrba, která u vás neroste ? Stačí si ustřihnout silnější vrbový proutek, který zkrátíte asi na 50 cm a dole zešikma zastřihnete, aby se lépe zapíchával do země. Takto upravený proutek zapíchnete někam k potoku nebo k rybníku a počkáte si rok, dva a máte svou vrbu. Nezapomeňte ji každý rok ostříhat (i když nebudete proutky k ničemu potřebovat).

Další návody na pletení:
Pomlázky pana Nohy
Uzle a uzlování


PaJa © PaJa-trb 2003- E-mail