PaJa-trb  >  Konstrukce  >  Osvitová lampa
paja@paja-trb.cz

fotosvetlo.jpg, 12 kB Po zdárném opuštění střední, jsem potřeboval vyřešit výrobu plošňáku, protože ke školnímu plotteru nebyl přístup. Nakonec se mi podařilo sehnat výbojku z pouličního osvětlení, takže stačilo dokoupit tlumivku, kondík a vyrobit osvětlovací zařízeni.
Z plechu jsem si naohýbal a snýtoval "stříšku" na lampu, kterou jsem měl nějaký ten rok položenou na 2 starších reprobednách, asi 30 cm vysoko. A osvěcovaný plošňák s pauzákem, byl přikrytý sklem zatěžkaným transformátory. A čas jsem odměřoval mobilem. Prostě takový provizórium :-)

Časem odešla původní výbojka (RVL-X 125W), ale zadařilo se a koupil jsem náhradu PHILIPS HPL-N 125W za cenu do 100kč, takže jsem mohl vesele osvěcovat dál.

Nakonec jsem se dokopal k finálnímu řešení a sestrojil stojánek se sklopným sklem, přítlačnou plochou pro DPS a časovým relé.
Zapojení:
Původní zapojení (prosvětlený vypínač, kondík, tlumivka, výbojka) jsem doplnil a časové relé CRM-93H a vypínač S2. Samotný časovat by šlo řešit několika způsoby, použít procesor, jednoduchou logiku s několika IO, ... ale toto řešení jsem zvolil jednak z důvodu ušetření práce, bylo po ruce (i cenově) a hlavně nebyl potřeba další transformátor pro ovládání časovače.
Po sepnutí S1 se přivede napájení 230V pouze pro čas. relé, ale nic se neděje. Teprve po sepnutí S2 se přepne čas. relé a rozsvítí se výbojka. Takto vyčkám než se dostatečně nažhaví (mezitím si připravím DPS a předlohu). Potom stačí vypnout S2, čímž začne odpočet nastaveného času (5minut), za kterých odpadne relé - výbojka zhasne (DPS je osvícená). Na čas. relé je nastavený čas 5 minut a zvolený program E (Zpožděný návrat po vypnutí ovládacího kontaktu s okamžitým sepnutím výstupu), viz. CRM-93H katalogový list

osvit_lampa_schema.png, 5 kB

Konstrukce:
Z vinglů 20x20mm je svařený rám o rozměrech 300x420mm a s výškou stojek 320mm, na které je přišroubovaná původní "stříška" samotné lampy s veškerou elektronikou.
Do vinglů je vsazena dřevotřísková deska jako základna, nad ní je pohyblivé plexisklo, které pružinami přitlačuje DPS s předlohou ke krycímu sklu.
konstrukcni_usporadani Detail uspořádání je vidět na náčrtku.
V plexisklu jsou závity a v nich zapuštěné 4 šrouby M4 dlouhé 20mm. Šrouby jsou pod plexisklem zakontrované matkami, aby nedocházelo k jejich protáčení. Takto je vyřešené vertikální vedení plexiskla a zároveň omezení zdvihu, o které se starají 4 pružiny částečně zapuštěné do dřevotřísky. Tento mechanismus (šroub + pružina) je v každém rohu, což zaručuje dobrý přítlak DPS s předlohou na sklo a zároveň eliminuje drobné nepřesnosti při výrobě rámu a uchycení skla.
Sklo jsem použil čiré 5mm a je silikonem vlepené do 2 U profilů na bokách, které jsou vzadu nasazené na "pantech" ze šroubů. Pokud sklo vyklopím do vertikální polohy, přidrží mě jej tam 2 magnety (dosedající na U profily se sklem). Původně jsem chtěl použít nějaký rámeček a do něj sklo vsadit, ale nakonec zvítězila tato varianta, protože 5mm sklo je samo o sobě celkem pevné a zároveň svojí hmotností dobře dolehne na DPS (tlačené z oproti sklu pružinami).

Celá konstrukce je celkem bytelná, však tomu odpovídá i její váha 10kg.



osvit_lampa_foto_1 osvit_lampa_foto_2 osvit_lampa_foto_3 osvit_lampa_foto_4 osvit_lampa_foto_5

Download Download:
Video ukázka funkce - asi minutová ukázka lampy (točené mobilem SE K750i)
CRM-93H katalogový list


PaJa © PaJa-trb 2009- E-mail