Už dlouho jsem si chtěl pořídit další hračku do dílny, nejprve jsem koukal po různých laserech z číny, kde se dá za rozumný peníz koupit celá stavebnice. Ale nakonec jsem našel parádní návod na vlastní laser
3dpBurner a s chutí se na jaře 2018 pustil do díla.
I když by se dal laser nainstalovat i na 3D tiskárnu, nechtěl jsem do ní vrtat (když funguje) a navíc se časem ukázalo, že mít 2 samostatné stroje je celkem výhoda.
Na Ebay jsem objednal veškeré potřebné komponenty (motory, elektroniku, zdroj, tyče, ložiska, laser, ...), které postupně po měsíci začaly chodit do mé schránky.
Mezitím jsem autorovi přispěl na vývoj a ten mi poskytl nové STL pro druhou verzi laseru. Tak jsem v době čekání na čínu zaměstnal 3D tiskárnu a pomalu se připravoval na stavbu.
Při googlení podkladů jsem se inspiroval i zde
3DPBURNER – DÍL I. – HVĚZDNÉ VÁLKY DOMA NA STOLE a místo dřevěných desek zvolil jako nosný materiál 10mm plexisklo
(což se později ukázalo jako výhoda při pálení CWG - slicování přední a zadní strany).
Na webu autora laseru
3dpBurner - Bill Of Material je krásný popis je potřeba sehnat, návody na stavbu, kóty děr pro nosné desky,
které si může každý přizpůsobit svým požadavkům (já mám pracovní rozsah X 230mm, Y 255mm). Stejně tak i popis zapojení a videa skládání laseru - pouze starší verze, ale nová je konstrukčně hodně podobná.
Oproti autorovi jsem sehnal trochu jiný laser. Odkaz sem dávat nebudu, jelikož nabídka se pořád mění, ale popis mého kousku je takový:
445nm 2500mW 2.5W Blue Laser Module With TTL/PWM+Adapter For DIY Cutter Engraver. K laseru je nutné pořídit i ochranné zelené brýle!
Výhoda tohoto kousku je, že má na sobě namontovanou elektroniku a stačí mu tak připojit pouze napájení 12V a PWM signál. Navíc má přepínač normálního a testovacího provozu, kdy slabě svítí -
což je vhodné pro testovací účely a zameření objektů.
Moje úpravy:
- Při stavbě jsem si na laser přidal ještě Control panel (stop, pause, play)
- měřák (V, A)
- navrhl vlastní krabičku na napájecí konektor. A možná bych tam ještě dal bezpečnostní vypínač na laser ...
- Aby se při pohybu nemotaly dráty, vytiskl jsem si i kabelový řetěz Anet A8 Y-Axis Cable Chain v2 a k němu na míru koncovky a nakonec i podpěru,
jelikož řetěz měl dost velkou vůli a padal dolů.
- Další úprava byla nové uchycení laseru, jelikož používám jiný typ než autor a k tomu jsem si časem spáchal i malé ozubené kolečko pro dlouhý M3 štoub zajišťující výškovou aretaci laseru.
Abych mohl pouze rukou povolit/utáhnout šroub a rychle měnit výšku laseru v závislosti na tloušťce materiálu na pracovním stole.
- A pro hromadnou výrobu CWG jsem si vytiskl šablonu na 20ks (nově pro 30 CWG). Průměr otvoru je 26mm a jsou od sebe vzdálené 40mm.
V šabloně jsou zalepené malé neodymové magnety a v plexisklu pracovního stolu jsou pod nimi zapuštěné šrouby M3.
- Prosinec 2018. Po skoro celovíkendovém pálení CWG se začal zadírat vetráček chladící laser. Výměna za silnější typ větráčku 30x30mm, výška 15mm (bylo nutno nastavit vodiče k diodě) a očistění.
- Květen 2019 - kabelový řetěz jsem dodělal i pro vedení k laseru, aby dráty nezachytávaly o výpalky (vše je v zipu souborů pro tisk)
Software:
- Po rozchození jsem používal autorův pěkný ovládací program 3dpBurner Sender v1.2 a na přípravu obrázků jeho jednoduchý 3dpBurner Image2Gcode. Hurá fungovalo to :-) Jenže zvolený způsob umí pracovat pouze po řádcích.
Což je dost zdlouhavé, protože laser přejíždí celou plochu obrázku, tedy i místa kde nic není a čas výpalku je zbytečně dlouhý.
- Další jsem zkoušel po inspiraci na Mini Laserová Gravírka a Řezačka Inkscape a doplněk Inkscape Laser Plug-In,
který po převedení obrázků na vektor fungoval perfektně, laser "kreslil" po vektorech, krásně, čistě a rychle. Ale pouze po obvodu, takže třeba tučné písmo nebo plné objekty zůstaly prázdné. Viz. jeden z prvních pokusů:
PaJa-trb CWG kolo.
- Nakonec jsem zakotvil u LaserGRBL který v sobě kombinuje ovládání laseru stejně tak i nástroj pro přípravu obrázku. Kde je spoustu možností zda se pohybovat po řádcích (Line To Line Tracing),
vektorový pohyb s výplní (Vectorize!), kde si nastavím počet čár na milimetr (osobně mám 7), rychlost, rozměry, posun, ... a kouzlo Vectorize! je v tom, že nejprve jede metodou řádek po řádku pouze ty místa,
kde je tučnější text nebo obrázek a poté po obvodu obkreslí veškeré objekty. Výsledek je tak dobrý kompromis rychlosti a kvality.
YouTube
Video - první testy na kartónu
Video - CWG kolo - vektor
Video - CWG rub 2018 - vektor
Video - CWG rub 2018 - 6ks - Vectorize! z programu LaserGRBL
Mnou pálené CWG:
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
červen 2024
Prosinec 2024
září 2022
Medaile na běžeckou akci zdolání cyklostezky Raabs - Třebíč- Jihlava 140km
červen 2020
Výpalek na překližku 8mm, ze zadu je osazen hodinový strojek
červen 2019
|
Medaile na běžecké závody (3mm překližka 60mm průměr)
září 2019
|
Skoro 3 hodinový výpalek nápisu na lavičku, nápis rozdělen na 3 části (každá necelou hodinu).
Vzhledem k tomu, že se fošna nevešla pod laser, udělal jsem bastl v podobě prodloužené ruky a samotný laser je vystrčený mimo hlavní desku. Provizorka, ale fungovala dobře.
Září 2018
PaJa
© PaJa-trb 2018-
E-mail