PaJa-trb  >  3D tisk  >  Filament - rolny
paja@paja-trb.cz
Čím víc člověk pracuje s 3D tiskárnou a vymejší si různé ptákovinky a komplikace, nastane potřeba střídat různé filamenty, druhy nebo jen barvy. A na toto není originální průšův držák vůbec vhodný. Nehledě na zátěž rámu tiskárny. I když jsem si udělal nové držáky filametu, kde je obsluha mnohem snadnější a výměna blesková, pořád to není ono. Zvláště při výměně velké cívky za malou nebo naopak - je potřeba posunout držák.
Nakonec jsem sestrojil "menší" držák s rolnami pro odvíjení 9 velkých cívek. A tuto sestavu zabudoval do regálu, kde je připravené místo pro novou tiskárnu Prusa MK3 a multicolor.

Základ tvoří dvě metrové závitové tyče M8, na kterých jsou nasunuté rolny z plastové trubky s hrdlem TG1232B (průměr venek 32mm, vnitřek 29mm). Trubka je nařezená na délku 95mm a z každé strany je nasazený vytištěný kroužek osazeným ložiskem 608 (průměr 22mm, vnitřní 8mm, tloušťka 7mm). Rolny jsou nasunuty na závitové tyči a mezi nimi je plochá podložka.
Jelikož by se závitovky prohýbaly, vytiskl jsem ještě vzpěry, které jsou přes závitovku M4 ukotveny do horní poličky. Vzpěry mám umístěné vždy po třech rolnách a jsou navržené na rozteč 120mm závitovek M8.
Kroužky jsem tiskl z PLA, výška vrstvy 0.15mm, tryska 0.4mm

Thingiverse - Filament roller


filament_rolny filament_rolny filament_rolnyDalší držák na podobném principu jsem si spáchal doma. Opět je použita závitová tyč M8, na které jsou koružky s ložistem 608 a kouskem plastové trubky TG132B.
Jen uchycení je jiné, použil jsem co-dům-dal a svařil si železný držák, který je přišroubován do zdi. A když zbylo na bocích kousek místa, udělal jsem krajní rolny o délce 110mm, aby na ně šla dát nová 2kg cívka filamentu, jelikož má větší rozměry než klascké 1kg cívky.

filament_rolny_2_foto_01m.jpg, 10kB filament_rolny_2_foto_02m.jpg, 10kB filament_rolny_2_foto_03m.jpg, 9.3kB

Download Download:
Soubory pro tisk 123dx, stl


PaJa © PaJa-trb 2017- E-mail