PaJa-trb  >  Pascal
Google:
Nezařazené
Návštěvy
Ze školních dob (r. 2002), kdy jsem se částečně věnoval programování v Pascalu

Stručný přehled :
Výpočet transformátoru |  Paralelní odpory |  Abeceda |  Morseovka |  Slovíčka
Irregular Verbs |  ScanDisk |  Kostka |  Lodě |  Stopky |  Barvy |  ASCIIVýpočet transformátoru 1.6

Patříte-li mezi elektroniky, kteří si sami navíjí nebo upravují transformátory, tak tu pro vás mám program na zjednodušený výpočet transformátoru. Program obsahuje několik základních vzorců a vy jen zadáte primární napětí, sekundární napětí a proud. Omezení programu :
- maximální počet sekundárních vynutí = 3
- maximální primární něpětí = 500V
- sekundární napětí od 1V do 500V
- sekundární proud od 0A do 30A
- program je vytvořen v "dosovském" Pascalu => možné problémy pod "windousama"
Součástí balíku Výpočet transformátoru je i zdrojový kód.

Ukázka z programu výpočet transformátoru verze 1.5
Paralelní odpory 1.1

Pohybujete-li se v oblasti elektronika, jistě potřebujete někdy spočítat výsledný odpor. U sériového zapojení odporů to jistě není problém, ale pokud potřebujete spočítat výsledný odpor při paralelním zapojení, nastává "problém", protože se zde sčítají převrácené hodnoty odporů. Proto jsem udělal "z lenosti počítat" jednoduchý program Paralelní odpory, který vše spočítá za vás. Zatím umí spočítat výslednou hodnotu odporů, chybějící odpor po zadání celkové hodnoty a hodnoty ostatních odporů, a po zadání barevného kódu z odporu vám spočítá jeho hodnotu i tolerancí. Součástí balíku Paralelní odpory je i zdrojový kód.

Ukázka z programu Paralelní odpory
Abeceda

Pokud potřebujete seřadit větší množství slov (i písmen) podle abecedy (vzestupně), můžete použít program ABECEDA. Dělal jsem ho Pascalu. Program řadí vámi zadané znaky (slova, písmena,...) podle ASCII tabulky znaků. Jestliže neznáte problematiku Pascalu, tak vám to stejně nic neřekne. Jde o to, že pokud zadáte slovo s velkým počátečním písmenem a slovo s malým počátečním písmenem, program vám vypíše prvně slova s velkým písmenem, a potom slova s malým písmenem. Součástí balíku Abeceda je i zdrojový kód.

Ukázka z programu ABECEDA
Morseovka

Další můj výtvor je Morseovka. Je to jednoduchý prográmek, který převádí text pomocí PC-speaker do morseovi abecedy. Pro lepší orientaci je doplněn o výpis morseovky v podobě teček a čárek ( i mezer ) přímo do programu. V dnešní době mobilních telefonů nemá morseovka žádný význam, ale několik desítek let to byl jediný způsob, jak sdělit v krátkém okamžiku nějakou opravu mnoho kilometrů daleko. Tento prográmek jsem dělal v Turbo Pascalu. V balíku Morseovka je obsažen i zdrojový kód Morseovky.
Pokud má někdo (Turbo) Pascal na novém (rychlém) PC a píše mu Pascal při spouštění programu: Error 200 nebo podobně, může si zde stáhnout opravu, kterou přepíše (překopíruje) stávající soubory v Pascalu.

Ukázka z programu Morseovka
Slovíčka

Jestliže se UČÍTE anglicky měli byste znát slovíčka, která je potřeba si vyzkoušet. Po vytvoření slovní zásoby přímo v programu, můžete tuto slovní zásobu dále upravovat, přidávat slovíčka, aj. Omezení při zadávání slovíčka je 22 znaků pro německá slovíčka a 17 pro český překlad. Před zkoušením si vyberete slovník, ze kterého se budou v náhodném pořadí vybírat zkoušená slovíčka. V programu se pohybujete stiskem určitého písmenka, které je v programu barevně odlišeno (např.:"N" - nápověda). Abych "potěšil" němčináře, udělal jsem úplně stejný program i pro ně. Obou dvoum programům jsem zvětšil počet znaků při zadávání slovní zásoby (Aj,Nj - z 15 na 22, česky z15 na 17).
Stahujte : Anglická verze, německá verze.

Ukázka z programu Slovníček
Irregular Verbs

Každý, kdo se učí angličtinu potřebuje znát anglická nepravidelná slovesa (postačí základních 63). A proto jsem sestrojil obdobný program jako je angličtina (výše) na procvičení nepravidelných sloves. Program vám napíše jeden je tří tvarů nebo český překlad, a vy doplníte zbývající tři údaje. V programu lze vytvořit vlastní slovesnou zásobu, ze které se můžete přezkoušet. Velikost balíku je asi 18kB + zdrojové kódy.

Ukázka z programu Irregular Verbs
ScanDisk

Když jsem se kdysi dávno nudil a částečně věnoval Pascalu, tak jsem chtěl udělat nějakou legrácku na scandisk, už ani nevím pořádně co. Hlavně to není hotový. Po spuštění to nabíhá a to je všechno, nedávno jsem to vyhrabal a oprášil. Velikost balíku je asi 8kB + zdrojový kód.

Ukázka z programu Scandisk
Kostka

Jednoduchá simulace házecí kostky pomocí Pascala. Součástí balíku Kostka je i zdrojový kód.Lodě

Někdy koncem května roku 2002, jsem se pokoušel vyrobit "hru" Lodě, kterou každý jistě zná. Hraje se na čtverečkovaném papíře, dva protihráči se snaží objevit a potopit soupeřovi všechny lodě.
Program jsem sice dodělal, ale je tam pár podstatnejch chybiček. Mám rozpracovanou i druhou verzi této hry, ale nevím jestli ji někdy dodělám, můžete se na to podívat.
Součástí balíku Lodě je i zdrojový kód.Stopky

Jde o jednoduché stopování času pomocí Pascala. Tyto stopky nejsou sice nějak přesné (je potřeba si je doladit v přiloženém zdrojáku), to je dáno tím, že stopky nečtou systémový čas. Součástí balíku Stopky je i zdrojový kód.Barvy

Výpis barev používaných v Pascalovi. Tento prográmek poslouží jenom jako pomůcka při programování v Pascalu.
Součástí balíku barvy je i zdrojový kód.ASCII

Výpis ASCII kódů. Tento prográmek poslouží většinou jako pomůcka pro práci s Pascalem.
Součástí balíku ASCII je i zdrojový kód.


PaJa © PaJa-trb 2002- E-mail